Wykonując ćwiczenia oddechowe zwróć uwagę na:
- ramiona,
- klatka piersiowa,
- brzuch,
- dolne żebra.
Gdy prawidłowo oddychamy, ramiona i klatka piersiowa nie unoszą się do góry przy wdechu i nie opadają przy wydechu (a to bardzo często obserwuję u swoich Pacjentów). Przy prawidłowym oddechu - całościowym, żebrowo-przeponowo-brzusznym - powietrze w czasie wdechu rozszerza klatkę piersiową, dolne żebra oraz powoduje, że brzuch zaokrągla się. Ten mechanizm można porównać do pompowania balonu (taka wizualizacja jest potrzebna nie tylko dzieciom) - w trakcie nadmuchiwania cały wypełnia się powietrzem. Natomiast, gdy wydychamy żebra i klatka piersiowa "schodzą się", a brzuch robi się płaski, czyli wszystko wraca na swoje miejsce. I znowu warto wyobrazić sobie balon. Tym razem taki, z którego jest spuszczane powietrze. Wraca do swojej pierwotnej formy przypominającej mały gumowy worek.
Jeśli masz okazję obserwować noworodka, niemowlę, na pewno zauważysz, że oddycha prawidłowo. Jakby w ciele miało balon, który na przemian wypełnia powietrzem, a następnie wypuszcza z niego powietrze. Co się dzieje, że tracimy naturalne umiejętności? Zobacz film, dowiesz się.
Wykonaj ćwiczenie oddechowe zgodnie z instrukcją:
1. Nabierz powietrza nosem lub nosem i ustami tak, aby wędrując przez Twoje drogi oddechowe "pompowało" Twój wewnętrzny balon - poczuj, jak powietrze przepływa przez gardło, wędruje niżej. Wypełnia Twoją klatkę piersiową, która rozszerza się, a widać to najbardziej po rozchodzących się na boki dolnych żebrach. Czujesz jak Twój brzuch robi się okrągły, ponieważ przepona obniża się pod wpływem pobieranego powietrza. I pamiętaj, że ramiona nie unoszą się teraz do uszu.
2. Powoli wydychaj powietrze nosem albo ustami lub nosem i ustami tak, aby poczuć, jak Twój wewnętrzny balon się kurczy - teraz powietrze i przepona wędrują do góry, co sprawia, że brzuch staje się płaski, klatka piersiowa wraca na swoje miejsce, a żebra schodzą się do środka.
3. Wykonaj kilka takich wdechów i wydechów (3 - 4), robiąc przerwę, jeśli poczujesz, że to dla Ciebie duży wysiłek. Oddychaj w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. Staraj się wyprostować i rozluźnić swoje ciało.
PAMIĘTAJ, ŻEBY NIE DOPROWADZAĆ DO ZAWROTÓW GŁOWY PODCZAS ĆWICZENIA. NIE WYKONUJ NA POCZĄTEK WIĘCEJ ODDECHÓW!!!
W kolejnym wpisie otrzymasz ode mnie więcej wskazówek dotyczących postawy w czasie ćwiczeń oddechowych. Koniecznie przeczytaj!
A teraz do dzieła!!!
Pamiętaj o właściwym ułożeniu ciała podczas ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy leżysz, siedzisz, czy stoisz!
Postawa w trakcie ćwiczeń oddechowych - to bardzo ważna kwestia. Jednym może się wydawać, że rozluźnione oparte o poręcz krzesła ciało ma stworzone odpowiednie warunki, żeby prawidłowo oddychać. Inni z kolei myślą, że przesadnie prostując się przyjmują właściwą postawę oddechową. Żadna z nich nie jest idealna do uzyskania prawidłowego toru oddechowego.
Poniżej znajdziesz informacje na temat prawidłowej postawy w czasie ćwiczeń oddechowych. Koniecznie zastosuj je już dziś.
Wyznaczniki prawidłowej postawy
- Sylwetka wyprostowana,
- Ruchy mimiczne uświadomione,
- Szyja swobodna, rozluźniona, ale jednocześnie aktywna, przygotowana do ruchu,
- Mięśnie barków luźne, ramiona i ręce swobodnie,
- Plecy napięte, nie zgarbione,
- Lekko napięte mięśnie brzucha i pośladków,
- Uda i łydki rozluźnione z jednoczesnym uczuciem stabilnego stania na obu nogach,
- Stopy oparte całą powierzchnią o podłoże i jednakowo obciążone.
Prawidłowa postawa podczas siedzenia
- Wyprostowana linia pleców,
- Ramiona opuszczone,
- Dopuszczalne lekkie pochylenie ciała do przodu,
- Nie powinno się opierać górnej części pleców o krzesło,
- Nie wysuwać bioder w przód,
- Nogi oparte o podłoże.
Chcesz poćwiczyć prawidłowy oddech? Obejrzyj film: Oddech to podstawa! Ćwiczenia oddechowe